اخبار و مقالات

تفاوت استپر موتور و سروو موتور چیست؟

در حوزه صنعت، دستگاه‌های بسیاری وجود دارند که حرکت آن‌ها در هر موقعیت مکانی، بسیار دقیق و حساب شده است. دستگاه‌هایی مانند ماشین‌های CNC، دستگاه‌های اتوماسیون، فرزکاری و … که هرکدام عملکرد ویژه‌ای دارند. در این دستگاه‌ها برای انجام کار با بالاترین دقت، از استپر موتور و سروو موتور استفاده شده است. در واقع این دو موتور به‌گونه‌ای عمل می‌کنند تا در زمان حرکت قسمت‌های مکانیکی دستگاه، زاویه‌ای درست تشکیل شود که به حرکت دقیق آن منجر شود.

پس می‌توان نتیجه گرفت استپر موتور و سروو موتور به‌عنوان کنترل‌کننده مکان و ایجاد زاویه‌ای درست در جهت حرکت عمل می‌کنند. هر دو قطعه به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که ساختار آن‌ها به یکدیگر شبیه است، بااین‌حال تفاوت‌هایی هم بین این دو موتور یافت می‌شود.

تفاوت سروو موتور و استپر موتور در طراحی

طراحی استپر موتور به‌گونه‌ای است که در ساختار آن از سیم‌پیچ، استفاده شده است و یک روتور پله‌ای نیز در آن به‌کاررفته است. مغناطیسی بودن پله‌ها سبب می‌شود مکان دستگاه را با در نظر گرفتن زاویه آن، تعیین کند. طراحی سروو موتور هم به همین‌گونه است با این تفاوت که تعداد بیشتری قطب مغناطیسی در آن وجود دارد. پالسی که سروو موتور دریافت می‌کند در مقایسه با استپر موتور متفاوت‌تر است که سبب می‌شود دقت عمل بالاتری در حرکت، صورت گیرد.

برای شروع به کار هر یک از این موتورها، درایوی لازم است تا حرکت دستگاه را با پالسی که ایجاد می‌شود امکان‌پذیر کند. در کنار درایو سروو موتور، یک انکودر نیز وجود دارد که همین امر سبب شده است موتور برای نصب، نیاز به فضای بیشتری داشته باشد.

تفاوت سروو موتور و استپر موتور در دقت انجام کار

برای آنکه بتوان دو موتور سروو و استپر را از لحاظ فنی و کاربرد آن مورد بررسی قرار داد، باید به میزان دقت آن توجه نمود. فناوری و دقتی که در ساخت موتور از سوی شرکت سازنده آن اعمال می‌شود در میزان دقت انجام کار از سوی موتور، بسیار مؤثر است. مطابق با عملکردی که این دو موتور از خود نشان می‌دهند، می‌توان عنوان کرد دقتی که سروو موتور در انجام کار دارد در مقایسه با استپر موتور بیشتر است.

روی موتور پلاکی وجود دارد که درجه روی آن، بیان می‌کند میزان دقت موتور در چه حد است. به هر اندازه که این درجه کوچک‌تر باشد، موتور از دقت بالاتری برخوردار است. با وجود درایو در موتور، دقت آن قابل‌ افزایش است.

همان‌طور که گفتیم سروو موتور مجهز به انکودر است که بر اساس عملکرد آن، امکان جابه‌جایی در مکانی که برای موتور تعریف شده است وجود ندارد. در واقع، با وجود آن، تعیین هر موقعیت موتور با دقت بالایی انجام می‌شود.

تفاوت سروو موتور و استپر موتور در سرعت و منبع تغذیه

از مهمترین تفاوت‌هایی که این دو محصول دارند سرعت و منبع تغذیه است که درادامه هر کدام را شرح خواهیم داد:

سرعت موتور

سرعتی که هریک از موتورهای استپر و سروو ایجاد می‌کنند نسبت به یکدیگر بسیار متفاوت است. درواقع، سروو موتور زمینه‌ساز ایجاد سرعت‌های بالا است، سرعتی که این موتور ایجاد می‌کند برابر با صفر تا پنج هزار دور در دقیقه است. در مقابل، استپر موتور قابلیت ایجاد حداکثر پانصد دور در دقیقه را فراهم می‌سازد.

منبع تغذیه موتور

دو موتور استپر و سروو قابلیت آن را دارند تا کار خود را با استفاده از منبع تغذیه DC به ‌خوبی انجام دهند. چنانچه دستگاهی توانایی کار با منبع تغذیه AC را داشته باشد، تنها استفاده از موتور سروو کارساز خواهد بود. کار با منبع تغذیه AC تنها از عهده سروو موتور برمی‌آید.

تفاوت سروو موتور و استپر موتور در گشتاور و توان

اگرچه دو موتور استپر و سروو در جهت ایجاد حرکت دقیق دستگاه نقش دارند ولی باید عنوان کرد شیوه‌ای که این دو موتور برای نشان دادن قدرت خود نشان می‌دهند، بسیار مهم است. موتوری که برای حرکت بازوهای مکانیکی به کار گرفته می‌شود باید از قدرت خوبی برخوردار باشد. در اینجا بحث گشتاور و توان موتور مدنظر قرار می‌گیرد که هریک جداگانه برای موتورهای سروو و استپر، استفاده می‌شود.

الگوی طراحی استپر موتور بر اساس گشتاور و الگوی طراحی سروو بر طبق توان برنامه‌ریزی شده است. هرچند که سروو موتور دارای گشتاور زیادی هست ولی گشتاور استپر موتور به‌ مراتب بیشتر از سروو موتور است. با توجه به تفاوتی که در دقت دو موتور عنوان کردیم، در هنگام خرید استپر موتور، باید دو مشخصه دقت و گشتاور موتور، مدنظر قرار گیرد.

تفاوت سروو موتور و استپر موتور در کاربرد

دستگاه‌هایی که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد کاربردهای متفاوتی دارند و دو موتور استپر و سروو برای مشخص کردن مکان موردنظر در حرکت دقیق بازوهای الکتریکی، استفاده می‌شوند. به‌طورکلی، تولید سرعت‌ بالا در دستگاه با وجود گشتاوری که بتوان آن را تنظیم کرد با استفاده از سروو موتور امکان‌پذیر است. استپر موتور نیز برای سرعت‌های پایین، گزینه بهتری به نظر می‌آید. امکانات الکترونیکی که در سروو موتور مهیا شده است در مقایسه با استپر موتور بهتر است و دقیق‌تر می‌توان آن را کنترل کرد. یکی از قابلیت‌های درایو سروو موتور، امکان شبکه شدن آن‌ها است که این قابلیت در درایو استپر موتور وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *